Разясняването на същността и действието на ДДС – данък добавена стойност – за България е от особено значение не само за хората, занимаващи се с бизнес, но и за всички, защото реално погледнато, всички граждани имат пряк или косвен досег с него. В тази връзка, ние решихме да ви дадем няколко лесно разбираеми и полезни насоки относно случаите, в които задължително или избирателно се начислява ДДС, както и неговият обхват, ставките му и разбира се, основните процедури по регистрация според Закона за данък върху добавената стойност. Естествено, ще разясним и случаите, начините и основанията за подаване на данъчна декларация за ДДС.
Най-честите въпроси, свързани с данъка добавена стойност, са относно неговия обем и обхват, както и за стойността му, фактурите, от които той зависи и начините за възстановяване. Започваме с основите в това отношение, а именно с обхвата и ставките на ДДС в България.
Доставки с ДДС
Първото нещо, което трябва да обясним, е обхватът на доставките, които задължително се облагат с ДДС. Като правило това са доставки (и на стоки, и на услуги), осъществени в която и да е точка на страната, както и в друга такава – членка на ЕС – ако е осъществена от задължено по ЗДДС лице като част от стопанската му дейност. Няма никакво значение как е осъществена доставката – по въздушен, земен или морски път. Имайте предвид, че продажбата не е единственото основание за възникване на задължение по ДДС, т.е. може да е друго, например някое от следните:
- Прехвърляне на вещно право по силата на акт на държавен орган или на частен документ.
- Фактическо прехвърляне на правото на ползване на стока по силата на договор за прехвърляне на вещно право с уговорка за предварително фактическо предаване.
- Основание: договор за лизинг, при което има преминаването на правото на собственост на стоката е изрично споменато.
- Фактическо преминаване на държането на стока върху лице, което действа от името и за сметка на друго такова лице
Тези случаи са изрично уредени в чл.6, ал. 2 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), а малко по-надолу в закона – в чл. 9, ал.2 са обяснени и случаите, които също могат да се възприемат за доставка:
- Сделка, прехвърляне на право или продажба на имущество от нематериален тип.
- Дължимо плащане при въздържане от действие или отказ от упражняване на право.
- Договор с авторско или сродно му право, както и всякакъв тип интелектуален, артистичен или занаятчийски труд.
- Ремонтна услуга от човек, който наема, ползва или държи имот, представляващ собственост на друг човек.
Каква е облагаемата ставка на ДДС?
На територията на България стандартната ставка за ДДС е 20%. Това е въведено през 1999 година и не е променяно и до днес. Ставката важи за всички доставки, осъществени в страната, както тези, свързани с лице от ЕС и такова от България.
Кои стоки и услуги се освобождават от ДДС и кои имат ставка или намалена такава?
- Намалени ставки до 9% са хотелиерски услуги (вкл. Къмпинги и каравани, както и предоставяне на стаи за гости в собствен имот).
- Ставка има в няколко случая: износ от ЕС, доставки в рамките на ЕС, международни пътнически билети, международно преминаване на стоки извън ЕС до страната и обратния маршрут, всякакви доставки с международен транспорт, обработвани такива и тези от безмитните зони.
- Стоки без ДДС са тези от областта на здравеопазването, социалното осигуряване и специални грижи, образованието, спорта и физическото възпитание, култура, религия, нестопански стоки, доставки, свързани със сгради и земя, финансови услуги, застраховане, хазарт, пощенски знаци и услуги, както и такива, при които данъчен кредит не е бил използван.
Завършваме тази част от разясненията за ДДС с важната информация, че освен ДДС има и други местни косвени данъци в страната, а именно акциз и мито.